According to the records of an electric company serving the Boston area, the mea
ID: 3320987 • Letter: A
Question
According to the records of an electric company serving the Boston area, the mean electricity consumption during winter for all households month. Assume that the monthly electricity consumption during winter by all households in this area have a normal standard deviation of 320 kilowatt-hours. The company sent a notice to Bil 3ohnson informing him that about 70% of the households use less electricity per month than he does. What is Bill Johnson's monthly electricity consumption? distribution with a mean of 1650 killowatt-hours and a Round your answer to the nearest integer Bill Johnson's monthly electricity consumption is approximately the absolute tolerance is +-2Explanation / Answer
Solution:-
P(X < x) = 0.70
P(Z < (x - 1650)/320) = 0.70
P(Z < (x - 1650)/320) = 0.70
=> (x - 1650)/320) = 0.5244
= x = 1650+(320*0.5244)
x = 1817.808
x = 1818
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.