Several years ago, the reported mean age of an inmate on death row was 38.5 year
ID: 3320156 • Letter: S
Question
Several years ago, the reported mean age of an inmate on death row was 38.5 years. A sociologist wondered whether the mean age of a death-row inmate has changed since then. He randomly selects 32 death-row inmates and finds that their mean age is 37.9 with a standard deviation of 9.6. Construct a 95% confidence interval about the mean age of death row inmates. What does the interval imply?
Ho:__ ___ H1:__ ___
Construct a 95% confidence level about the mean age. (____,_____) Use ascending order. Round to one decimal point as needed.
What does the interval imply?
Explanation / Answer
a.
Given that,
population mean(u)=38.5
standard deviation, =9.6
sample mean, x =37.9
number (n)=32
null, Ho: =38.5
alternate, H1: !=38.5
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
reject Ho, if zo < -1.96 OR if zo > 1.96
we use test statistic (z) = x-u/(s.d/sqrt(n))
zo = 37.9-38.5/(9.6/sqrt(32)
zo = -0.35
| zo | = 0.35
critical value
the value of |z | at los 5% is 1.96
we got |zo| =0.35 & | z | = 1.96
make decision
hence value of |zo | < | z | and here we do not reject Ho
p-value : two tailed ( double the one tail ) - ha : ( p != -0.35 ) = 0.72
hence value of p0.05 < 0.72, here we do not reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: =38.5
alternate, H1: !=38.5
test statistic: -0.35
critical value: -1.96 , 1.96
decision: do not reject Ho
p-value: 0.72
we do not have enough evidence to support the claim that the mean age of death row inmates
b.
TRADITIONAL METHOD
given that,
standard deviation, =9.6
sample mean, x =37.9
population size (n)=32
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = population standard deviation
n = population size
stanadard error = ( 9.6/ sqrt ( 32) )
= 1.7
II.
margin of error = Z a/2 * (stanadard error)
where,
Za/2 = Z-table value
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
value of z table is 1.96
margin of error = 1.96 * 1.7
= 3.3
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 37.9 ± 3.3 ]
= [ 34.6,41.2 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
standard deviation, =9.6
sample mean, x =37.9
population size (n)=32
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
value of z table is 1.96
we use CI = x ± Z a/2 * (sd/ Sqrt(n))
where,
x = mean
sd = standard deviation
a = 1 - (confidence level/100)
Za/2 = Z-table value
CI = confidence interval
confidence interval = [ 37.9 ± Z a/2 ( 9.6/ Sqrt ( 32) ) ]
= [ 37.9 - 1.96 * (1.7) , 37.9 + 1.96 * (1.7) ]
= [ 34.6,41.2 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1. we are 95% sure that the interval [34.6 , 41.2 ] contains the true population mean
2. if a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 95% of these intervals will contains the true population mean
[ANSWERS]
best point of estimate = mean = 37.9
standard error =1.7
z table value = 1.96
margin of error = 3.3
confidence interval = [ 34.6 , 41.2 ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.