For the specified margin of error, confidence level, and educated guess for the
ID: 3319820 • Letter: F
Question
For the specified margin of error, confidence level, and educated guess for the observed value, obtain a sample size that will ensure a margin of error of at most the one specified (provided, of course, that that observed value of the sample proportion is further from 0.5 than the educated guess). margin of error=0.05; confidence level-99%; educated guess-0.38 Click here to view Page 1 of the table of are as under rthe standard normal curve standard normal curve lick here to view Page table of areas under t n(Round up to the nearest integer.)Explanation / Answer
z*sqrt(pq/n) = E
here E = 0.05 , z = 2.576
p = 0.38 , q = 0.62
hence 2.576 * sqrt(0.38*0.62/n) = 0.05
n = 625.356
hence n = 625
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.