One hundred eight Americans were surveyed to determine the number of hours they
ID: 3319468 • Letter: O
Question
One hundred eight Americans were surveyed to determine the number of hours they spend watching television each month. It was revealed that they watched an average of 151 hours each month with a standard deviation of 32 hours. Assume that the underlying population distribution is normal.
Which distribution should you use for this problem?
normal
student t-distribution
neither
5 points
Question 13
One hundred eight Americans were surveyed to determine the number of hours they spend watching television each month. It was revealed that they watched an average of 151 hours each month with a standard deviation of 27 hours. Assume that the underlying population distribution is normal.
Calculate the EBM.Use a 99% Confidence Level
Round to two decimal places.
5 points
Question 14
One hundred eight Americans were surveyed to determine the number of hours they spend watching television each month. It was revealed that they watched an average of 151 hours each month with a standard deviation of 32 hours. Assume that the underlying population distribution is normal.
Construct a 99% confidence interval for the population mean hours spent watching television per month.
Fill in the blank: Round to two decimal places. (Blank 1 , Blank 2 )
normal
student t-distribution
neither
Explanation / Answer
Ans:
Normaldistribution(sample size is large enough i.e. n>=30 for central limit theorm to be applicable)
13)
sample mean=151
standard deviation=27 (we can estimate population standard deviation from sample std dev. if sample size is very large)
z value for 99% CI is 2.58
n=108
EBM or magin of error=2.58*27/sqrt(108)=6.70
14)
99% Confidence interbal
=151+/-2.58*32/sqrt(108)
=151+/-7.94
=(143.06,158.94)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.