A sample of 25 has mean of 775 and standard deviation of 230, using 2% level, fo
ID: 3319127 • Letter: A
Question
A sample of 25 has mean of 775 and standard deviation of 230, using 2% level, for testing the claim that population mean is different from 850, find:1) Test Type And Critical Value 2) Observe Value and Decision for making confidence interval of population mean 3) Marginal Error 4) The Interval A sample of 25 has mean of 775 and standard deviation of 230, using 2% level, for testing the claim that population mean is different from 850, find:
1) Test Type And Critical Value 2) Observe Value and Decision for making confidence interval of population mean 3) Marginal Error 4) The Interval
1) Test Type And Critical Value 2) Observe Value and Decision for making confidence interval of population mean 3) Marginal Error 4) The Interval
Explanation / Answer
Solution1:
1) Test Type And Critical Value
Hypothesis tets for singlemean
alpha=1-0.98=0.02
alpha2=0.02/2=0.01
df=n-1=25-1=24
t critical for 24 df and 0.01 level of significance
=2.492
Solution2:
observed value=t
t=sample mean-popualtion mean/sample sd/sqrt(n)
=775-850/230/sqrt(25)
=-1.630
alpha=0.02
p=0.1161
p>0.02
Fail to reject Null hypothesis .
Accept null hypothesis
There is no sufficient statistical evidence at 2% level of signiifcance to conclude that population mean is different from 850,
USing Ti 83 cal
98% confidence interval for population mean is
660.36 and 889.64
Solution3:
marginal error=t crit*samplesd/sqrt(n)
=2.492(230/sqrt(25)
=114.632
Solution4:
the interval is
lower limit=sample mean-Marginal Error=775-114.632=660.368
and
upper limit=775+114.632=889.632
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.