a sample of n equals 25 scores is selected from a population with unknown parame
ID: 3318908 • Letter: A
Question
a sample of n equals 25 scores is selected from a population with unknown parameters. If the sample has a mean of m equals 45 with SS equals 2400 what T values should be used to estimate the population mean with a 90% confidence interval.. A.2.064. B2.060. C1.708. OR. D. 1.711
Exam 3 Graded Assignment | Back to Assignment Due Monday 12.11.17 at 1145PM Attempts: Score: /2 42. A sample of n equals 25 scores is selected from a... Aa Aa A sample of n 25 scores is selected from a population with unknown parameters. If the sample has a mean of M opulation mean with a 90% confidence interval, 45 with SS 2400, what t values should be used to estimate the p O 2.064 O 2.060 O 1.708 2 GradedExplanation / Answer
Solution:- option D. 1.711
Explanation:
n = 25
df = n-1 = 25 - 1 = 24
t(0.05,24) = 1.711
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.