Problem 1 (15 Pts) A production process produces electronic component parts. It
ID: 3318715 • Letter: P
Question
Problem 1 (15 Pts) A production process produces electronic component parts. It is presumed that the probability of a defective part is 0.01. During a test of this presumption, 500 parts are sampled randomly and 15 defectives are observed. (a) What is your response to the presumption that the process is 1% defective? Be sure that a computed probability accompanies your comment. Hint: Is 1% an understatement or overstatement? (b) Under the presumption of a 1% defective process, what is the probability that only 3 parts will be found defective? (c) Do parts (a) and (b) again using the Poisson approximation.Explanation / Answer
p^ = 15/500 = 0.03
1 % is understatement
b)
P(X = 3) = 0.14022
poisson
number of expected defective parts
0.01 *500 = 5
since 15 > 5 , 1 % is understatement
b) P(X = 3)
= e^(-5) 5^3 / 3!
= 0.1403738
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.