The Toylot company makes an electric train with a motor that it claims will draw
ID: 3317621 • Letter: T
Question
The Toylot company makes an electric train with a motor that it claims will draw an average of only 0.8 ampere (A) under a normal load. A sample of twelve motors was tested, and it was found that the mean current was x = 1.20 A, with a sample standard deviation of s = 0.48 A. Do the data indicate that the Toylot claim of 0.8 A is too low? (Use a 1% level of significance.) What are we testing in this problem? single proportion single mean (a) What is the level of significance? State the null and alternate hypotheses. H0: = 0.8; H1: > 0.8 H0: p = 0.8; H1: p 0.8 H0: p = 0.8; H1: p > 0.8 H0: p 0.8; H1: p = 0.8 H0: 0.8; H1: = 0.8 H0: = 0.8; H1: 0.8 (b) What sampling distribution will you use? What assumptions are you making? The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with known . The standard normal, since we assume that x has a normal distribution with known . The standard normal, since we assume that x has a normal distribution with unknown . The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with unknown . What is the value of the sample test statistic? (Round your answer to three decimal places.) (c) Find the P-value. (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample T summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 0.8
HA : > 0.8
Hypothesis test results:
Hence,
Testing: Single mean
Level of significance = 0.01
Hypotheses: H0: = 0.8; H1: > 0.8
The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with unknown .
Test statistic = 2.887
P - value = 0.0074
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 1.2 0.13856406 11 2.8867513 0.0074Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.