A university would like to estimate the proportion of fans who purchase concessi
ID: 3316732 • Letter: A
Question
A university would like to estimate the proportion of fans who purchase concessions at the first basketball game of the season. The basketball facility has a capacity of
3,600and is routinely sold out. It was discovered that a total of 220 fans out of a random sample of 500 purchased concessions during the game. Construct a 95% confidence interval to estimate the proportion of fans who purchased concessions during the game.The 95% confidence interval to estimate the proportion of fans who purchased concessions during the game is
left parenthesis nothing comma nothing right parenthesis,.
(__,__)
(Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
p is 220/500=0.44 and N is 500
z for 95% confidence is 1.96
the lower bound is p-z*sqrt(p*(1-p)/N) =0.44-1.96*sqrt(0.44*(1-0.44)/500)=0.396
upper bound is p+z*sqrt(p*(1-p)/N) =0.44+1.96*sqrt(0.44*(1-0.44)/500)=0.484
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.