SunGard Higher Education Marketing Plan Outline Goo Management Homework: Hypothe
ID: 3315922 • Letter: S
Question
SunGard Higher Education Marketing Plan Outline Goo Management Homework: Hypothesis Testing Score: 0 of 1 pt 8 of 9.3.13-T Consider the hypotheses below. Ho: = 50 H1 : 50 Given that x= 54, s= 12, n-30, and = 0.10, answer the questions below. a. What conclusion should be drawn? b. Use technology to determine the p-value for this test. a. Determine the critical value(s). The critical value(s) is(are) (Round to three decimal places as needed. Use a comma to separate answers as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer. partsExplanation / Answer
Here we use t-test, as population std. dev. is not given.
Test statistics, t = (54 - 50)/(12/sqrt(30)) = 1.8257
df = 30-1 = 29
p-value = 0.07820332
Critical values are -/+ 1.6991
As p-value is less than the significance level of 0.1, we reject the null hypothesis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.