28.A car company wishes to test the claim that at an average of 55 mph, the stop
ID: 3315663 • Letter: 2
Question
28.A car company wishes to test the claim that at an average of 55 mph, the stoppirir reaking om sample of 19 individuals that were tested for their breaking auto brakes is 130 ft. In a rand distance were recorded a sample mean of 144 ft. with a sample sto 10% level of significance, test the claim that the stopping distance for a car trave ndard deviation of 20 ft. At the ling at 55 mph is more than the stated 130 ft. Details given in the problem: Given, n = 19, x = 144, 130. Here is unknown AND n = 19 130; This is a one(right) tail test. Find the Critical Statistic (Table value) and illustrate: t 1801 = 1.33 c. 1.33 d. State and Compute Test Statistic - 144-130 20 Compute p-value: 0.0005Explanation / Answer
Test is right tailed. Degree of freedom: df=n-1=19-1 = 18
The test statistics: t = 3.05
Go to t table:
Row df = 18, the test statistics lies between the values 2.878 and 3.610. The corrssponding one tailed value is 0.001 and 0.005
So p-value lies between 0.001 < p-value < 0.005
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.