Twelve different video games showing substance use were observed and the duratio
ID: 3315335 • Letter: T
Question
Twelve different video games showing substance use were observed and the duration times of game play (in seconds) are listed below. The design of the study justifies the assumption that the sample can be treated as a simple random sample. Use the data to construct a 99% confidence interval estimate of , the mean duration of game play. 5001 4053 here to view a t distribution table 3882 3852 4036 4316 4822 4652 4027 4828 4340 4322 standard n standard normal distribution table distribution tab lick lick ew What is the confidence interval estimate of the population mean ? (Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
PART A.
TRADITIONAL METHOD
given that,
sample mean, x =4344.25
standard deviation, s =396.1265
sample size, n =12
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = standard deviation
n = sample size
standard error = ( 396.1265/ sqrt ( 12) )
= 114.352
II.
margin of error = t /2 * (stanadard error)
where,
ta/2 = t-table value
level of significance, = 0.01
from standard normal table, two tailed value of |t /2| with n-1 = 11 d.f is 3.106
margin of error = 3.106 * 114.352
= 355.177
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 4344.25 ± 355.177 ]
= [ 3989.073 , 4699.427 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
sample mean, x =4344.25
standard deviation, s =396.1265
sample size, n =12
level of significance, = 0.01
from standard normal table, two tailed value of |t /2| with n-1 = 11 d.f is 3.106
we use CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
where,
x = mean
sd = standard deviation
a = 1 - (confidence level/100)
ta/2 = t-table value
CI = confidence interval
confidence interval = [ 4344.25 ± t a/2 ( 396.1265/ Sqrt ( 12) ]
= [ 4344.25-(3.106 * 114.352) , 4344.25+(3.106 * 114.352) ]
= [ 3989.073 , 4699.427 ]
[ 3989.1 , 4699.4 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1) we are 99% sure that the interval [ 3989.073 , 4699.427 ] contains the true population mean
2) If a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 99% of these intervals will contains the true population mean
PART B.
Given that,
possible chances (x)=94
sample size(n)=470
success rate ( p )= x/n = 0.2
success probability,( po )=0.25
failure probability,( qo) = 0.75
null, Ho:p=0.25
alternate, H1: p!=0.25
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed z /2 =1.96
since our test is two-tailed
reject Ho, if zo < -1.96 OR if zo > 1.96
we use test statistic z proportion = p-po/sqrt(poqo/n)
zo=0.2-0.25/(sqrt(0.1875)/470)
zo =-2.5033 ~ -2.5
PART C.
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.645
Sample Proportion = 0.1
ME = 0.06
n = ( 1.645 / 0.06 )^2 * 0.1*0.9
= 67.6506 ~ 68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.