A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each
ID: 3315235 • Letter: A
Question
A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each in Detroit, Pittsburgh, and Cleveland. 24% of the components produced come from the Detroit factory, 36% of the components come from the Pittsburgh factory, and 40% of the components come from the Cleveland factory. It is known that 2.0% of the components from the Detroit factory, 1.5% of the components from the Pittsburgh factory, and 2.6% of the components from the Cleveland factory are defective. Given that a component is selected at random and is found to be defective, what is the probability that the component was made in Cleveland?
Explanation / Answer
P(Detroit) = 0.24
P(Pittsburgh) = 0.36
P(Cleveland) = 0.4
P(defective | Detroit) = 0.02
P(defective | Pittsburgh) = 0.015
P(defective | Cleveland) = 0.026
P(defective) = P(defective | Detroit) * P(Detroit) + P(defective | Pittsburgh) * P(Pittsburgh) + P(defective | Cleveland) * P(Cleveland)
= 0.02 * 0.24 + 0.015 * 0.36 + 0.026 * 0.4
= 0.0206
P(Cleveland | Defective) = P(defective | Cleveland) * P(Cleveland) / P(defective)
= 0.026 * 0.4 / 0.0206
= 0.5049
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.