The milage of a certain make of car may not be exactly as advertised by the manu
ID: 3314898 • Letter: T
Question
The milage of a certain make of car may not be exactly as advertised by the manufacturer. Suppose ten cars of the same model were tested for combined city and highway milage, with the following results (mpg): 35, 40, 37,42, 32, 43, 38, 32,41,3. (a) Estimate the sample mean and standard deviation. (b) Based on these measurements, determine the 95% confidence interval of (c) Suppose the manufacturer claims that the gas milage of the car is 35mpg. Do you trust their claim based on your data? Why or why not'?Explanation / Answer
Ans:
a)
b)
critical t value for 95% CI and df=10-1=9 is 2.262
95% confidence interval for mean
=37.4+/-2.262*4.061/sqrt(10)
=37.4+/-2.905
=(34.495,40.305)
c)As,CI includes 35 within limits,so we can trust their claim based on above data.
1 35 2 40 3 37 4 42 5 32 6 43 7 38 8 32 9 41 10 34 mean 37.400 std dev.= 4.061Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.