Find the indicated probability. 15) A tennis player makes a successful first ser
ID: 3314313 • Letter: F
Question
Find the indicated probability. 15) A tennis player makes a successful first serve 46% of the time. If she serves 8 times, what is the probability that she gets exactly 3 first serves in? Assume that each serve is independent of the others. (3 Marks] 15) A) 0.0973 B0.00447 C)0.250 D) 0.147 Solve the problem. 16) A company manufactures batteries in batches of 25 and there is a 3% rate of defects. Find the mean number of defects per batch. 12 Marks] 16) A) 7.5 B) 0.8 C)24.3 D) 75 Find the area of the shaded region. The graph depicts the standard normal distribution with mean 0 and standard deviation 1. 17) 4 Marks 1.88 17) A) 0.0602 B) 0.0301 0.9699D) 0.9398Explanation / Answer
Ans 15
Find the indicated prob
it follows binomial distribution
Probability of success on a single trial = 0.46
Number of trials = 8
Number of successes (x) = 3
Binomial Probability: P(X = 3) = 0.250 (option C)
Ans 16
Mean = n*p = 25*0.03 = 0.75~0.8 (option B)
Ans 17
Option D - 0.9398
PS: We are directed to solve only first if multiple questions are posted i am doing att 3
please upvote
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.