a. Calculate a point estimate of the mean value of strength for the conceptual p
ID: 3314163 • Letter: A
Question
a. Calculate a point estimate of the mean value of strength for the conceptual population of all beams manufactured in this fashion, and state which estimator you used. [Hint: SUMxi= 219.8.]
b. Calculate a point estimate of the strength value that sepa- rates the weakest 50% of all such beams from the strongest 50%, and state which estimator you used.
c. Calculate and interpret a point estimate of the population standard deviation s. Which estimator did you use? [Hint: SUMx^2i=1860.94 .]
d. Calculate a point estimate of the proportion of all such beams whose flexural strength exceeds 10 MPa. [Hint: Think of an observation as a “success” if it exceeds 10.]
e. Calculate a point estimate of the population coefficient of variation s/ m , and state which estimator you used."
1. The accompanying data on flexural strength MPa) for con crete beams of a certain type was introduced in Example 12 52 22 23 63 68 Z0 26 68 5 0 3 22 20 82 87 Z8 92 24 2Z 21Explanation / Answer
(a) We can use Mean to get the required result = 219.8/27 = 8.14
(b) We can use Median to get the required result = The middle value of the observation as it separates the weakest 50% of all such beams from the strongest 50%.
Median = 7.7
(c) Standard deviation = 1.6595
(d) Total observations = 27
Number of observations grater than 10 = 4
Proportion = 4/27 = 0.1481
(e) Variance = 2.7540
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.