Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that in a random selection of 100100 colored candies, 2424% of them are

ID: 3313866 • Letter: S

Question

Suppose that in a random selection of

100100

colored candies,

2424%

of them are blue. The candy company claims that the percentage of blue candies is equal to

2323%.

Use a

0.100.10

significance level to test that claim.

Identify the null and alternative hypotheses for this test. Choose the correct answer below.

A.

Upper H 0H0:

pequals=0.230.23

Upper H 1H1:

pless than<0.230.23

B.

Upper H 0H0:

pequals=0.230.23

Upper H 1H1:

pgreater than>0.230.23

C.

Upper H 0H0:

pnot equals0.230.23

Upper H 1H1:

pequals=0.230.23

D.

Upper H 0H0:

pequals=0.230.23

Upper H 1H1:

pnot equals0.23

Explanation / Answer

here as the hypothesis is bi-directional ;cause we are checking if percentage of blue candies is equal to 23% and not checking if it is less or greater; tehrefore correct hypothesis is:

option D

p=0.23

p0.23

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote