During routine screening, a doctor notices that 22% of her adult patients show h
ID: 3313838 • Letter: D
Question
During routine screening, a doctor notices that 22% of her adult patients show higher than normal levels of glucose in their blood, a possible warning signal for diabetes. Hearing this, the medical research team at her hospital decide to conduct a large-scale study to estimate the proportion of patients with higher than normal levels of glucose in their blood. They assume the sample proportion is still 22% and the confidence level is 98%. How many adults must they test, if they want the margin of error to be 4%?
Question 18 options:
601
None of these answers
581
847
413
601
None of these answers
581
847
413
Explanation / Answer
P = 0.22
At 98% Confidence interval the critical value is 2.33
Margin of error = 0.04
Or, z* * sqrt (P * (1 - P )/n) = 0.04
Or, 2.33 * sqrt(0.22 * 0.78 /n) = 0.04
Or, sqrt (n) = 2.33 * sqrt(0.22 * 0.78)/0.04
Or, sqrt(n) = 24.13
Or, n = 582
Option-C is the correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.