According to the Law School Admission Council, in Fall 2006, 63% of law school a
ID: 3313834 • Letter: A
Question
According to the Law School Admission Council, in Fall 2006, 63% of law school applicants were accepted to some law school. The training program LSATisfaction claims that 163 of the 240 students trained in 2006 were admitted to law school. Assume that the trainees are a representative sample of the population. We would like to test whether LSATisfaction has demonstrated a real improvement over the national percentage of admissions.
What is the Test statistic?
Question 11 options:
1.633
1.96
1.579
1.645
None of these answers
1.633
1.96
1.579
1.645
None of these answers
Explanation / Answer
P = 0.63
p = 163/240 = 0.6792
n = 240
= sqrt[ P * ( 1 - P ) / n ] = sqrt [0.63 * (1 - 0.63) / 240] = 0.0312
z = (p - P) / = (163/240 - 0.63) / 0.0312 = 1.578
Option-C) 1.579
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.