3. Determine the point estimate of the population mean and margin of error for t
ID: 3312923 • Letter: 3
Question
3. Determine the point estimate of the population mean and margin of error for the confidence interval.
Lower bound is 21, upper bound is 25.
The point estimate of the population mean is ___?___.
7.
A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within 3 points with 99% confidence assuming s = 10.6 based on earlier studies? Suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required?
A 99% confidence level requires __?__ subjects. (Round up to the nearest subject.)
A 95% confidence level requires __?__ subjects. (Round up to the nearest subject.)
How does the decrease in confidence affect the sample size required?
MULTIPLE CHOICE
A. The sample size is the same for all levels of confidence.
B. Decreasing the confidence level decreases the sample size needed.
C. Decreasing the confidence level increases the sample size needed.
Explanation / Answer
3) Solution :
Given that ,
Lower bound = 21
Upper bound = 25
The point estimate of the population mean is = (Lower bound + Upper bound) / 2 = (21 + 25) / 2 = 46 / 2 = 23
The point estimate of the population mean is = 23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.