Allen\'s hummingbird ( Selasphorus sasin ) has been studied by zoologist Bill Al
ID: 3312920 • Letter: A
Question
Allen's hummingbird (Selasphorus sasin) has been studied by zoologist Bill Alther.† Suppose a small group of 15 Allen's hummingbirds has been under study in Arizona. The average weight for these birds is x = 3.15 grams. Based on previous studies, we can assume that the weights of Allen's hummingbirds have a normal distribution, with = 0.26 gram.
(a) Find an 80% confidence interval for the average weights of Allen's hummingbirds in the study region. What is the margin of error? (Round your answers to two decimal places.)
(b) What conditions are necessary for your calculations? (Select all that apply.)
normal distribution of weightsuniform distribution of weights is known is unknownn is large
(c) Interpret your results in the context of this problem.
There is a 20% chance that the interval is one of the intervals containing the true average weight of Allen's hummingbirds in this region.There is an 80% chance that the interval is one of the intervals containing the true average weight of Allen's hummingbirds in this region. The probability that this interval contains the true average weight of Allen's hummingbirds is 0.20.The probability to the true average weight of Allen's hummingbirds is equal to the sample mean.The probability that this interval contains the true average weight of Allen's hummingbirds is 0.80.
(d) Find the sample size necessary for an 80% confidence level with a maximal margin of error E = 0.08 for the mean weights of the hummingbirds. (Round up to the nearest whole number.)
hummingbirds
Explanation / Answer
n=15 x=3.15 s=0.26
a)
alpha,a=0.20
Za/2 = Z0.10 = 1.28
confidence interval:
X +/- margin of error
x +/- [Za/2 * (s/sqrt(n))]
3.15 +/- 0.08
= (3.07, 3.23)
LOWER LIMIT = 3.07
UPPER LIMIT = 3.23
MARGIN OF ERROR = 0.08
b)
normal distribution of weights
standard deviation,s is known
c)
The probability that this interval contains the true average weight of Allen's hummingbirds is 0.80.
d)
error,E = 0.08
sample size,n = [Za/2 * (s/E)]^2
n = 17.305
n = 17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.