23) For mutually exclusive events X1, X2, and X3, let P(X1) = 0.36, P(X2-0.23, a
ID: 3312727 • Letter: 2
Question
23) For mutually exclusive events X1, X2, and X3, let P(X1) = 0.36, P(X2-0.23, and P(X3-041. Also, P(YX1) 0.40, P[Yx2)-0.30, and P(YX3) 0.60. Find PX2Y). B) 0.31 A) 0.30 C) 0.15 D) 0.54 the rule of total probability to find the indicated probability. 24) 33% of the workers at Motor works are female, while 58% of the workers at City Bank are female. If one of these companies is selected at random (assume a 50-50 chance for each), and then a worker is selected at random, what is the probability that the worker will be female? A) 33% B) 45.5% C) 25% D) 58%Explanation / Answer
Q24.
we have selection criteria one of the selected is 50 - 50 chances and the probability of slected is worker is a female and is from motor works is = (0.50) * 0.33
in the similar way probability of secing an women ans is from citi = 0.58 * 0.50
And we are not sure which is selected = (0.50) * 0.33 + 0.58 * 0.50 = 0.455 = 45.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.