Using the CASIO fx-9750GII calculator, please help me answer the following quest
ID: 3311475 • Letter: U
Question
Using the CASIO fx-9750GII calculator, please help me answer the following question. Also, please show your work: The quality inspector for a company that produces heptium computer chips has determined that 3% of the production is defective. The company does not perform final product inspection, but instead agrees to replace any defective chip found by any customer and will give the customer a $5 discount on their next order. Another customer assembles computer motherboards, each with 7 heptium chips. If any chip fails, then the motherboard fails. What is the probability that a motherboard will fail?
Explanation / Answer
Probability that the motherboard will fail is computed as:
= 1 - Probability that all the 7 chips works fine
= 1 - (1 - 0.03)7
= 1 - 0.977
= 0.1920
Therefore 0.1920 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.