The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze
ID: 3310816 • Letter: T
Question
The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze follows a Normal distribution with a mean of 30 seconds and a standard deviation of 3 seconds. You wish to see if the mean time is changed by vigorous exercise, so you have a group of nine college students exercise vigorously for 30 minutes and then complete the maze. Assume that remains unchanged at 3 seconds. You decide to test the hypotheses H0: = 30 versus Ha: 30 at the 1% significance level. What is the range of -values for which you will not reject H0?
Explanation / Answer
std error =std deviation/(n)1/2 =3/(9)1/2 =1
for 1% level of significance critical value of z =2.5758
theefore lower rejection region =hypothesized mean -z*std error =27.4242
and upper rejection region =hypothesized mean +z*std error =32.5758
therefore range of -values for which you will not reject H0 =27.4242<X<32.5758
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.