Suppose the Internal Revenue Service is studying the category of charitable cont
ID: 3310036 • Letter: S
Question
Suppose the Internal Revenue Service is studying the category of charitable contributions. A sample of 26 returns is selected from young couples between the ages of 20 and 35 who had an adjusted gross income of more than $100,000. Of these 26 returns 6 had charitable contributions of more than $1,000. Suppose 5 of these returns are selected for a comprehensive audit. (a)You should use the hypergeometric distribution because ou are sampling a small ulation without replacement. (b)What is the probability exactly one of the five audited had a charitable deduction of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) Probability (c)What is the probability at least one of the audited returns had a charitable contribution of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) ProbabilitExplanation / Answer
n=5 ,p(had)=6/26,p(not had)=20/26
p(x=1)=5c1(6/26)(20/26)^4
p(x=1)=0.4039
c)p(at least one )=1-p(none)
1-(20/26)^5 =0.7307
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.