The average expenditure on Valentine\'s Day was expected to be $100.89 (USA Toda
ID: 3309658 • Letter: T
Question
The average expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure in a sample survey of 40 male consumers was $135.67, and the average expenditure in a sample survey of 30 female consumers was $68.64. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $35, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $20. The z value is 2.576 . Round your answers to 2 decimal places. a. What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females? b. At 99% confidence, what is the margin of error? c. Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means.
Explanation / Answer
Ans:
a)
Point estimate=(135.67-68.64)=67.03
b) z value(two tailed) for 99% confidence level is 2.58
standard error=sqrt(35^2/40)+(20^2/30))=6.63
Margin of error=2.58*6.63=17.11
c)99% confidence interval
=67.03+/-17.11
=(49.92,84.14)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.