\", 1 .. & rse -id-656355818 ® us 34011 1 content Remaining Time: 58 minutes, 56
ID: 3309472 • Letter: #
Question
", 1 .. & rse -id-656355818 ® us 34011 1 content Remaining Time: 58 minutes, 56 seconds. Question Completion Status QUESTION 12 4 points Save Answer ers in Georgia had a mean annual salary of S48.300. Assume the population standard deviation is about $8,000 and that the random sample comes from a normal distribution. b) If a random sample of 75 in Georgia fo probability that mean salary is less than $49,700 given a true mean salary of $50,000? (F lic school teachers in Georgia followed a year later found that the mean salaries for teachers was $49,700 what is the ind the p-value) @ A. P-value 6.7% B. P-value = 87.5% C. P-values 7.996 D. P-value-37.3% 2:01PM 11/24/2017 ^ O Type here to search 8 7 5 6 8Explanation / Answer
here std error of mean =8000/(75)1/2 =923.76
therefore probabiltiy =P(X<49700)=P(Z<(49700-50000)/923.76)=P(Z<-0.3248)=0.373 ~ 37.3%
option D is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.