6. -9 points DevoreStat9 7.E.004 My Notes Ask Your Teacher A CI is desired for t
ID: 3309197 • Letter: 6
Question
6. -9 points DevoreStat9 7.E.004 My Notes Ask Your Teacher A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss Is normally distributed with : 2.1. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for when n 25 and x = 52.9. watts (b) Compute a 95% CI for when n = 100 and x = 52.9 watts (c) Compute a 99% CI for when n = 100 and x = 52.9. watts (d) Compute an 82% CI for when n = 100 and x = 52.9. watts (e) How large must n be if the width of the 99% interval for is to be 1.07(Round your answer up to the nearest whole number.) n= You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question. Need Help? Read It Talk to a Tutor Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Sol:
Use TI 83 cal
STAT--->TESTS-->Z interval
52.08,53.72
Solutionb:
52.49,53.31
Solutionc:
52.36,53.44
solutiond:
52.62,53.18
Solutione:
n=(z std/E)^2
=(2.576*2.1/1)^2
=29.26
n=29
reqd sample size=29
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.