Two uncompressed springs of equal length having stiffness kA 460 N/m and kB= 890
ID: 3308576 • Letter: T
Question
Two uncompressed springs of equal length having stiffness kA 460 N/m and kB= 890 N/m are 'nested' together to form a shock absorber. A 3 kg block dropped from an at rest position above the top of the springs causes the springs to compress 520 mm at the instant the block momentarily stops. (a) Determine the height of the block above the springs in m. (b) Now repeat this problem and determine the height of the block, but assume the two springs are pre- compressed 260 mm just before the block is dropped. ht score 10Explanation / Answer
a]
Here, the springs are connected in parallel and so the effective spring's constant will be:
k = 460 + 890 = 1350 N/m
now use conservation of energy
initial energy = gravitational potential energy
final energy = elastic potential energy
mgh = (1/2)kx2
(3)(9.8)h = (1/2)(1350)(0.52)2
h = 6.208 m
b]
here, x = 0.26 + 0.52 = 0.78 m
(3)(9.8)h = (1/2)(1350)(0.78)2
h = 13.968 m.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.