4. 0/1 points I Previous Answers SerPSET9 22.P010 My Notes A heat pump has a coe
ID: 3308507 • Letter: 4
Question
4. 0/1 points I Previous Answers SerPSET9 22.P010 My Notes A heat pump has a coefficient of performance of 3.70 and operates with a power consumption of 6.89 x 103 w (a) How much energy does it deliver into a home during 2 h of continuous operation? Your response differs from the correct answer by more than 100%. J (b) How much energy does it extract from the outside air? Need Help? "- Read It Submit Answer Save ProgressPractice Another Version My Notes 1/1 points I Previous Answers SerPSET9 22.P011 A refrigerator has a coefficient of performance of 3.00. The ice tray compartment is at -18.0°C, and the room temperature is 24.0°C. The refrigerator can convert 36.0 g of water at 24.0°C to 36.0 g of ice at -18.0°C each minute. What input power 92.8 5. is required? Give your answer in watts.Explanation / Answer
As coefficient of performance =3.70,this means that it delivers a heat of 3.70 unit for each unit of energy consumed. So power consumed =6.89*10³w
Energy consumed =6.89.10³ * 7200 (power x time in seconds) as 2 hours are equal to 7200 seconds.
Energy consumed =49.6*10^6 joules.
So heat provided=3.7*energy consumed
=3.7*49.6*10^6
=183.52 joules
B):Since 1 watt is one joule energy per second.
Power consumption of pump =6.89*10³W=
6.89*10³ joule /second
Since it is operated for 2 hours, so its time of operation is=7200 seconds.
So the amount of energy it consumes in 2 hours=
6.89*10³ *7200=49. 6*10^6 joules.this amount of energy is extracted from outside air.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.