Thank you FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 19, Problem 38 GO An ele
ID: 3308213 • Letter: T
Question
Thank you FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 19, Problem 38 GO An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capacitor and accelerates to the positive plate (see the drawing). The plates are separated by a distance of 1.3 cm, and the electric field within the capacitor has a magnitude of 2.4 x 106 v/m. What is the kinetic energy of the electron just as it reaches the positive plate? Electric field Electron KEpositive" the tolerance is +/-5% SHOW HINT GO TUTORIAL LINK TO TEXT LINK TO TEXTExplanation / Answer
Solution :-
Charge of the electron ( q ) = 1.6 * 10-19C
Magnitude of the electric field ( E ) = 2.4 *106 V/m
Seperation distance ( d ) = 1.7 cm = 0.013m
As we know that
Work done by electric field ( W ) = change in thekinetic energy ( K )
F . d = K
K = E q . d
= (2. 4*106 V/m) (1.6 * 10-19 C) (0.013m)
= 4.992 ×10-15 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.