Applied Mechanics: Dynamics: Spring 2018 Tyler Heath Chapter 11A instructions I
ID: 3307572 • Letter: A
Question
Applied Mechanics: Dynamics: Spring 2018 Tyler Heath Chapter 11A instructions I hel Question 1 (of 9) Save &Exit; Submit 1 1.00 points value: The motion of a particle is defined by the relation x-6-23-1223 3, where x and t are expressed in m/s2 meters and seconds, respectively. Determine the time, position, and velocity when acceleration a 2 The time, position, and velocity when acceleration a 2 m/s2 are S, m, and m/s, respectively. Hints References eBook & Resources Hint#1 Check my work D FS FS F6 8Explanation / Answer
Given,
x = 6t^4 - 2t^3 - 12t^2 + 3t + 3
we have, a = 2 m/s^2
We need to know the time at which a = 2 m/s^2 to find position and velocity
We know that,
a = dv/dt = d2x/dt^2
v = dx/dt = d(6t^4 - 2t^3 - 12t^2 + 3t + 3)
v = 24 t^3 - 6t^2 - 24t + 3
a = dv/dt = d(24 t^3 - 6t^2 - 24t + 3)/dt
a = 72 t^2 - 12 t - 24
72 t^2 - 12t - 24 = 2
72t^2 - 12t - 26 = 0
the above quadratic eqn gives us:
t = 0.69, -0.52
taking the positive value
x = 6 x 0.69^4 - 2 x 0.69^3 - 12 x 0.69^2 + 3 x 0.69 + 3 = 0.0598 m
v = 24 x 0.69^3 - 6 x 0.69^2 - 24 x 0.69 + 3 = -8.53 m/s
Hence, t = 0.69 s ; x = 0.059 m ; v = -8.53 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.