2!detail!!!!right ans 106 substa mol c stic p 03 dn 0.850 : : -:ELAT 2 1(10%) 40
ID: 3307498 • Letter: 2
Question
2!detail!!!!right ans
106 substa mol c stic p 03 dn 0.850 : : -:ELAT 2 1(10%) 40%OFF! Asa result of the ET150 kPa. Calculate the A chemical reaction takes place in a containe that t a t reaction, a piston is pushed out through 25.0 work done by the system. The vapor pressure of a pure liquid A is 23 kPa at 20 C and the lienry's law constant of when dissolved in liquid A is 73 kPa. Calculate the yapor pressure of each component, the total pressure, and the composition of the vapor phase when the mole fraction of A is 0.066 on the assumption that the conditions of the ideal dilute solution are satisfied at this concentraticn 2.(15%) The following temperature-composition data were obtained for a mixture of two liquids A a 1.00 atm, where x is the mole fraction in the liquid and y is the mole 25%)Explanation / Answer
Vapour pressure of A in the solution= vapour pressure of pure liquid A at temperature T x mole fraction of A = 23 x 0.066 = 1.518 kPa
Vapour pressure of B in the solution = Henry's law cosntant x mole fraction = 73 x (1-0.066) =73 x 0.934 = 68.182 kPa. (Sum of mole fractions of solute and solvent is 1)
For a non-volatile solute, vapour pressure is zero. So the total vapour pressure of the solution = vapur pressure of liquid A= 1.518 kPa
Meaning of composition of vapor phase is not clear. Vapour pressure of a solvent decreases when a solute is mixed in it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.