At a certain company, 60% of the employees are certified to operate machine A, 3
ID: 3307367 • Letter: A
Question
At a certain company, 60% of the employees are certified to operate machine A, 30% are certified to operate machine B, and 10% are certified to operate both machine A and machine B. Let A denote the event that a randomly chosen employee is certified to operate machine A, and let B denote the event that a randomly chosen employee is certified to operate machine B.
(a) Find the probability that a randomly chosen employee is certified to operate at least one of machines A and B.
(b) Find the probability that a randomly chosen employee is certified to operate one of machines A and B but not both.
(c) Find the probability that a randomly chosen employee is certified to operate machine A but not machines B.
(d) Find the probability that a randomly chosen employee is certified to operate at least one of machines A and B.
Explanation / Answer
a) P(least one of machines A and B) = 0.60+0.30-0.10 = 0.80
b) P(one of machines A and B but not both.) = (0.60-0.10)+(0.30-0.10) = 0.70
c) P(A but not machines B.) = 0.60-0.10 = 0.50
d) P(least one of machines A and B) = 0.60+0.30-0.10 = 0.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.