Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. A) According to the information that comes with a certain prescription drug,

ID: 3307188 • Letter: 7

Question

7.

A) According to the information that comes with a certain prescription drug, when taking this drug, there is a 20% chance of experiencing nausea (N) and a 50% chance of experiencing decreased sexual drive (D). The information also states that there is a 15% chance of experiencing both side effects.

What is the probability of experiencing only nausea?

a. 0.05

b. 0.10

c. 0.20

d. 0.35

B)

An engineering school reports that 55% of its students were male (M), 40% of its students were between the ages of 18 and 20 (A), and that 25% were both male and between the ages of 18 and 20.

What is the probability of a random student being male or between the ages of 18 and 20?

a. 0.22

b. 0.25

c. 0.70

d. 0.95

C) In a certain liberal arts college with about 10,000 students, 40% are males. If two students from this college are selected at random, what is the probability that they are both males?

0

a. 0.16

b. 0.80

c. 0.64

d. 0.25

Explanation / Answer

7. A)The probability of experiencing only nausea = Probability of experiencing nausea - Probability of experiencing both nausea and reduced sexual drive

= 0.2 - 0.5

= 0.05

which is given in (a)

B). P(M) = 0.55 P(A) = 0.40

P(A M) = 0.25

P(A U M) = P(M) + P(A) - P(A M)

= 0.55 + 0.40 - 0.25

= 0.70 which is given in c.

C) Probability that a student is male = 40/100 = 0.4

Probability that both are males = 0.4 * 0.4 = 0.16 which is given in a.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote