2. The following table contains data about the inventory for five items at Jones
ID: 330252 • Letter: 2
Question
2. The following table contains data about the inventory for five items at Jones Corporation. Complete the missing items in the table.
TOTAL
3. Suppose Jones Corporation in the above problem determined that its annual inventory carry cost = 18 percent. The item unit cost was as follows
Item 1 = $25.00
Item 2 = $ 60.00
Item 3 = $5.00
Item 4 = $10.00
Item 5 = $1.00
Compute the dollar values for the information in the above table and determine the annual inventory carrying cost for each item and the total annual inventory carrying cost.
4. Again, using the data Jones Corporation in problems 2 and 3, suppose Jones believes that in the upcoming year, the rate of sales expected for each of the five items is as follows.
Item 1 = 4,000 units per day
Item 2 = 2,000 units per day
Item 3 = 15,000 units per day
Item 4 = 7,000 units per day
Item 5 = 2,000 units per day
Compute the days of supply for each item.
Explanation / Answer
average inventory is calculated as average of beginning and ending inventory
item 1 average inventory = (beginning + ending inventory)/2 = (150000+120000)/2 = 135000
similarly we calculate for all other items
inventory turnover = sales/average inventory
item 1 inventory turnover = 400000/135000 = 2.963
similarly for all other items. answers are given in table above.
3.
inventory cost = average inventory*inventory cost per unit
item 1 cost = 25, inventory cost per unit = 18%*25 = 4.5
total inventory cost = 4.5*135000 = 607500
item 2 cost = 60, inventory cost per unit = 18%*60 = 10.8
total inventory cost = 10.8*50000 = 540000
item 3 cost = 5, inventory cost per unit = 18%*5 = 0.9
total inventory cost = 0.9*91000 = 81900
item 4 cost = 10, inventory cost per unit = 18%*10 = 1.8
total inventory cost = 1.8*185000 = 333000
item 5 cost = 1, inventory cost per unit = 18%*1 = 0.18
total inventory cost = 0.18*55000 = 9900
total inventory carrying cost = 607500+540000+81900+333000+9900 = 1572300
ITEM # BEGINNING UNIT INVENTORY ENDING UNIT INVENTORY AVERAGE UNIT INVENTORY ANNUAL UNIT SALES INVENTIORY TURNOVER 1 150,000 120,000 135000 400,000 2.963 2 40,000 60,000 50000 80,000 1.6 3 85,000 97,000 91000 190,000 2.088 4 200,000 170,000 185000 350,000 1.892 5 50,000 60,000 55000 165,000 3Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.