Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The table to the right shows the frequencies of executive\'s salary ranges at a

ID: 3301332 • Letter: T

Question

The table to the right shows the frequencies of executive's salary ranges at a particular organization. a) How many executives at this organization earned $100,000 or more per year? b) What is the probability of randomly selecting an executive who earned $100,000 or more per year? c) What is the probability of randomly selecting an executive who earned $60,000 or more per year? d) What is the probability of randomly selecting an executive who earned between $70.000 and $90,000 per year? a) Of the executives at this organization, __ earned $100,000 or more per year. b) The probability of randomly selecting an executive who earned $100,000 or more per year is __. (Round to three decimal places as needed.) c) The probability of randomly selecting an executive who earned $60,000 or mere per year is __. (Round to three decimal places as needed.) d) The probability of randomly selecting an executive who earned between $70,000 and $90,000 per year is __. (Round to three decimal places as needed.)

Explanation / Answer

Solution:-

a) Of the executive at this organisation, 1 earned $ 100, 000 or more per year.

b) The probability of randomly selecting an executive who earned $ 100,000 or more year is 0.034.

Number of executive at the organisation, who earns $ 100, 000 or more per year = 1

Total number of executive = 29

The probability of randomly selecting an executive who earned $ 100,000 or more year is 0.034.

c) The probability of randomly selecting an executive who earned $60,000 or more year is 0.828.

Number of executive who earned $60,000 or more year = 24

Total number of executive = 29

The probability of randomly selecting an executive who earned $60,000 or more year is 0.828.

d) The probability of randomly selecting an executuive who earned between $70,000 and $90,000 per year is 0.448.

Number of executuive who earned between $70,000 and $90,000 per year = 8 + 5 = 13

Total number of executive = 29

The probability of randomly selecting an executuive who earned between $70,000 and $90,000 per year = 13/29 = 0.448

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote