The classical probability for an event E is given by: P(E) = Number of outcomes
ID: 3300372 • Letter: T
Question
The classical probability for an event E is given by:
P(E) =
Number of outcomes in E
----------------------------------------
Total number of outcomes in sample space
Exercises:
A card is drawn at random from a regular deck of 52 cards. Calculate the probability of each of the following events.
1. The ace of hearts is drawn.
2. An ace is drawn
3. A spade is drawn
4. A red card is drawn
5. A picture card is drawn
6. A card not an ace is drawn
7.A card with a value of 10 or higher is drawn (10, J, Q, K)
8. A heart or an ace is drawn
Pick a problem and show how you arrived at your result.
Explanation / Answer
1)
probability = 1/52 since there is 1 heart in deck of cards
2)
probabilty = 4/52 = 1/13
3)
probability = 13/52 = 1/4
4)
probability = 26/52 = 1/2
5)
probability = 12/52 = 3/13
6)
probaility = 48/52 = 12/13
7)
probability = 16/52 = 4/13
8)
probability = 16/52 = 4/13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.