A maker of frozen meals claims that the average caloric content of its meals is
ID: 3296434 • Letter: A
Question
A maker of frozen meals claims that the average caloric content of its meals is 400, and the standard deviation is 15. A researcher tested 16 meals and found that the average number of calories was 350.
At = 0.10, which of the following is true?
The critical values for the test are ± 1.65.
The critical values for the test are ± 1.96.
Do not reject the null hypothesis.
There is enough evidence to support the claim.
a.The critical values for the test are ± 1.65.
b.The critical values for the test are ± 1.96.
c.Do not reject the null hypothesis.
d.There is enough evidence to support the claim.
Explanation / Answer
givenx^=350
mean =400
sd=15
z=(350-400 )/15 =50/15 ==-3.333
From stamdard z table the value of- 3.3333= 0.0004
as alpha = 0.10 it is 90% confidence interval
so the critical value of the z = 1.65
so option a is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.