The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr
ID: 3296077 • Letter: T
Question
The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to determine the following a. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old. P(30 to 39) almostequalto b. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was not 30 to 39 years old. P(not 30 to 39) almostequalto c. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years oldExplanation / Answer
Solution:-
Total number of multiple births for the women from age 15-54
= 90 + 513 + 1623 + 2825 + 1855 + 378 + 113 = 7397
a) P(30 to 39) = 4680/7397 = 0.633
b) P(not 30 to 39) = 1 - 0.633 = 0.367
or P(not 30 to 39) = 2717/7397 = 0.367
c) P(X < 45) = 7284/7397 = 0.985
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.