Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion

ID: 3295071 • Letter: A

Question

A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 3% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 32% of the respondents said they are confident with their country's banking system. (c) Compare the results from parts (a) and (b). (a) What is the minimum sample size needed assuming that no prior information is available? n = (Round up to the nearest whole number as needed.)

Explanation / Answer

a) when no premilinary estimate is available

then

n = z^2 /(4e^2)

here z = 1.96 for 95 % confidence interval ,

e = 0.03

hence

n = 1.96^2 /(4 * 0.03^2)

= 1067.1111

n = 1068

b) when p^ = 0.32

n = z^2 * p^*q^ /(e^2)

= 1.96^2 * 0.32 *0.68 /0.03^2 = 928.813511

hence n = 929

c) when estimate is not available ,sample size required is more

Please don't forget to rate positively if you found this response helpful.
Feel free to comment on the answer if some part is not clear or you would like to be elaborated upon.
Thanks and have a good day!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote