7. Use technology and the given confidence level and sample data to find the con
ID: 3293402 • Letter: 7
Question
7.
Use technology and the given confidence level and sample data to find the confidence interval for the population mean mu. Assume that the population does not exhibit a normal distribution. Weight lost on a diet: 99% confidence n=51 x overbar=2.0 kg s=4.1 kg
What is the confidence interval for the population mean ?
__kg<<__ (Round to one decimal place as needed)
Is the confidence interval affected by the fact that the data appear to be from a population that is not normally distributed?
A.No, because the population resembles a normal distribution.
B.Yes, because the sample size is not large enough.
C.No, because the sample size is large enough.
D. Yes, because the population does not exhibit a normal distribution.
Explanation / Answer
Confidence Interval = [ x^ - Z*s/n, x^+z*s/n],
given x ^=2.0
s=4.1
n =51
df =51-1=50 99% confidence interval Z(1-0.99)/2 =2.4033 from t table'
keeping these values in above equation
= [2 - 2.4033*4.1/51, 2+2.4033*4.1/51]
=[2-1.3797,2+1.9737]
=[0.6203,3.9737]
rounding to one decimal point
=[0.6 , 4 ]
0.6 kg < µ < 4 kg
No, because the sample size is large enough.
so option c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.