A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type
ID: 3292470 • Letter: A
Question
A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with = 3.3. (Round your answers to two decimal places.)
(a) Compute a 95% CI for when n = 25 and x = 54.1.
( , )
watts
(b) Compute a 95% CI for when n = 100 and x = 54.1.
watts
(c) Compute a 99% CI for when n = 100 and x = 54.1.
watts
(d) Compute an 82% CI for when n = 100 and x = 54.1.
watts
(e) How large must n be if the width of the 99% interval for is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.)
n =
Explanation / Answer
Solution:
(a)
Sample Mean = 54.1
SD = 3.3
Sample Size (n) = 25
Standard Error (SE) = SD/root(n) = 0.66
alpha (a) = 1 - 0.95 = 0.05
z critical value for 95% confidence interval:
z(a/2) = z(0.025) = 1.96
Margin of Error (ME) = z(a/2) x SE = 1.2936
95% confidence interval is given by:
Sample Mean +/- (Margin of Error) = 54.1 +/- 1.2936
= (52.8064 , 55.39)
b)
Sample Mean = 54.1
SD = 3.3
Sample Size (n) = 100
Standard Error (SE) = SD/root(n) = 0.33
alpha (a) = 1 - 0.95 = 0.05
z critical value for 95% confidence interval:
z(a/2) = z(0.025) = 1.96
Margin of Error (ME) = z(a/2) x SE = 0.6468
95% confidence interval is given by:
Sample Mean +/- (Margin of Error) = 54.1 +/- 0.6468
= (53.45 , 54.74)
c)
Sample Mean = 54.1
SD = 3.3
Sample Size (n) = 100
Standard Error (SE) = SD/root(n) = 0.33
alpha (a) = 1 - 0.99 = 0.01
z critical value for 99% confidence interval:
z(a/2) = z(0.005) = 2.5758
Margin of Error (ME) = z(a/2) x SE = 0.8500
99% confidence interval is given by:
Sample Mean +/- (Margin of Error) = 54.1 +/- 0.8500
= (53.25 , 54.95)
d)
Sample Mean = 54.1
SD = 3.3
Sample Size (n) = 100
Standard Error (SE) = SD/root(n) = 0.33
alpha (a) = 1 - 0.82 = 0.18
z critical value for 82% confidence interval:
z(a/2) = z(0.09) = 1.3408
Margin of Error (ME) = z(a/2) x SE = 0.4424
82% confidence interval is given by:
Sample Mean +/- (Margin of Error) = 51.4 +/- 0.4424
= (50.95 , 51.84)
e)
ME =0.5, need 99% CI, SD = 3.3
as ME = z*SE,
we want ME = 0.5, thus z*SD/root(n) = 0.5
This gives n = (SD * z /ME)^2 ,
where z = z_(alpha/2) = z_(0.005) = 2.5758
n = (3.3*2.5758/0.5)^2= 289.0095
Hence we should take n = 289
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.