Based on data from a statistical abstract, only about 13% of senior citizens (65
ID: 3291979 • Letter: B
Question
Based on data from a statistical abstract, only about 13% of senior citizens (65 years old or older) get the flu each year. However, about 26% of the people under 65 years old get the flu each year. In the general population, there are 10% senior citizens (65 years old or older). (Round your answers to three decimal places.) (a) What is the probability that a person selected at random from the general population is senior citizen who will get the flu this season? (b) What is the probability that a person selected at random from the general population is a person under age 65 who will get the flu this year? (c) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 86% senior citizens. (a) (b) (d) Repeat parts (a) and (b) for a community that has 50% senior citizens. (a) (b)Explanation / Answer
Probability that a person will be senior citizen, P(C) = 0.1
Probability that a senior citizen get the flu, P(F|C) = 0.13
Probability that a non senior citizen get the flu, P(F|C') = 0.26
(A) Required probability, P(C and F) = P(F|C)*P(C) = 0.13*0.1 = 0.013
(B) Required probability, P(C' and F) = P(F|C')*P(C') = 0.26*0.9 = 0.234
(C)
Probability that a person will be senior citizen, P(C) = 0.86
Required probability, P(C and F) = P(F|C)*P(C) = 0.13*0.86 = 0.1118
Required probability, P(C' and F) = P(F|C')*P(C') = 0.26*0.14 = 0.0364
(D)
Probability that a person will be senior citizen, P(C) = 0.5
Required probability, P(C and F) = P(F|C)*P(C) = 0.13*0.5 = 0.065
Required probability, P(C' and F) = P(F|C')*P(C') = 0.26*0.5 = 0.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.