A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the proportion of adults w
ID: 3289433 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the proportion of adults who have high-speed Internet access. Her estimate must be accurate within 1% of the true proportion. a) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 38% of the respondents said they have high-speed Internet access. b) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. What is the minimum sample size needed using a prior study that found that 38% of the respondents said they have high-speed Internet access?
Explanation / Answer
a) here p=0.38
margin of error E =0.01
for 90% confidence ; z=1.6449
therefore sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =~6375
b) for no prior estimate p=0.5
therefore sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =~6764
please revert for any clarification required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.