The College of Business office buys copy paper from Office Depot and places and
ID: 328832 • Letter: T
Question
The College of Business office buys copy paper from Office Depot and places and order every Monday morning. Office Depot charges $10 for delivery of each order. The leadtime to get an order is 2 days. The usage per day (during the five-day work week) can be modeled with a Normal distribution with a mean of 10 reams of paper and a standard deviation of 2 reams of paper.
(a) What inventory model is appropiate?
(b) What is the length of the protection interval? (Assume 1 week = 5 work days.)
(C) On Monday morning the office manager checks the inventory of copy paper and finds that there are 30 reams of paper in stock. How many reams of paper should she order if the acceptable stock out risk is 5%?
Explanation / Answer
Periodic interval, P = 5 work days (order is placed every monday morning)
Lead time, L = 2 days
Mean demand, m = 10 reams per day
Std deviation of daily demand, s = 2 reams
(a) Periodic review inventory model is appropriate.
(b) Protection interval = P + L = 5 workdays + 2 days = 7 workdays
(c) For 5% stockout risk, value of z = NORMSINV(1-0.05) = 1.645
Target Inventory level = m*(P+L) + z*s*SQRT(P+L) = 10*(5+2) + 1.645*2*SQRT(5+2) = 78.7 ~ 78 reams
Number of reams to order = Target inventory - Current Inventory = 78 - 30 = 48 reams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.