The output of a certain plant is Q = 0.09X2 + 0.12xy + 0.02 y2 units per day, wh
ID: 3286774 • Letter: T
Question
The output of a certain plant is Q = 0.09X2 + 0.12xy + 0.02 y2 units per day, where x is the number of hours of skilled labor used and y is the number of hours of unskilled labor used. Currently, 90 hours of skilled labor and 500 hours of unskilled labor are used each day. Use calculus to estimate the change in unskilled labor that should be made to offset a 1-hour increase in skilled labor so that output will be maintained at its current level. Round your final answer to three decimal places. delta y = hourExplanation / Answer
am the same one as 1st one : after correcting
dQ = 0.18xdx + 0.12(xdy+ydx) + 0.04ydy
x = 90 ; y = 500 ; dx=1 ; dQ = 0
i.e; 0 = 0.18*90*1 + 0.12(90dy+500*1) + 0.04*500*dy
=> 0 = 16.2 + 10.8dy + 60 + 20 dy
=> 30.8 dy = -76.2
=> dy = -76.2/30.8 = -2.474
delta y = -2.474 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.