An object of mass 0.2kg is hung from a spring whose spring constant is 80N/m. Th
ID: 3281476 • Letter: A
Question
An object of mass 0.2kg is hung from a spring whose spring constant is 80N/m. The object is subject to a resistive force given by -bv where v is its velocity in meters per sec.A) If the damped frequency is sqrt (3)/2 of the undamped frequency, what is the value of b?
B) What is the Q of the system and by what factor is the amplitude of the oscillation reduced after 10 complete cycles? An object of mass 0.2kg is hung from a spring whose spring constant is 80N/m. The object is subject to a resistive force given by -bv where v is its velocity in meters per sec.
A) If the damped frequency is sqrt (3)/2 of the undamped frequency, what is the value of b?
B) What is the Q of the system and by what factor is the amplitude of the oscillation reduced after 10 complete cycles?
A) If the damped frequency is sqrt (3)/2 of the undamped frequency, what is the value of b?
B) What is the Q of the system and by what factor is the amplitude of the oscillation reduced after 10 complete cycles?
Explanation / Answer
(A) the damping constant,
b = 0.2*1.732*(80/0.2)^0.2
= 6.928
(b) Quality factor = 0.2*80/10 -1 = 1.6-1 = 0.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.