2)(15 points) A silver wire has a cross sectional area A =1.04 mm2. Atotal of 9.
ID: 3281435 • Letter: 2
Question
2)(15 points) A silver wire has a cross sectional area A =1.04 mm2. Atotal of 9.4×1018 electrons pass through the wire in 3.0s. The conduction electron density in silver is 58 × 1028 electrons/m3 and e = 160-10-190. what is the drift velocity of these electrons? A) 5.2 10-5 m/s B)9.1 10-5 m/s C)27-10-5 m/s D) 1.1-10-5 m/s E)74-10-5m/s 3) (15 points) You need to design a 1.0 A fuse that "blows" if the current exceeds 1.0 A. The fuse material in your stockroom mealts at a current density of 500 A/cm2. The diameter of the wire of this material that will do the job is A) 0.1 mm B) 0.2 mm C) 0.3 mm D) 0.4 mmm E) 0.5 mm 2AExplanation / Answer
2) A = 1.04 mm2 = 1.04 * 10-6 m2
current I = n e / t
= 9.4 * 1018 * 1.6 * 10-19 / 3
= 0.501 A
drift velocity = I / n e A
= (0.501) / (5.8 * 1028 * 1.6 * 10-19 * 1.04 * 10-6)
drift velovity = 5.2 * 10-5 m/s
[option A]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.