Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2- Consider a He-Neon laser of output power Po characterized by the following wa

ID: 3281194 • Letter: 2

Question

2- Consider a He-Neon laser of output power Po characterized by the following wavelength i -c3z.8 parameters: Operating wavelength 632.8 nm, tube length L = 40 cm, cavity end-mirror reflectance values R1 = 0.99 and R2-0.999, linewidth v = 1 GHz, Einstein coefficient for the lasing transition A21 8 x 106 s and loss coefficient ,-0.06 m-1. m Calculate (a) the threshold gain gth and (b) the threshold population inversion m. (c) Consider the case where the same laser is operated at a second value of output power Po, with Po Po, what can be said about the relative values of cavity photon concentration for the two values of the output power?

Explanation / Answer

gth = as + 1/2L ln(1/R1R2)

as = 0.06 m-1

L = 40 cm

R1= 0.99

R2= 0.999

putting these valves in above equation we get threshold gain

gth = 00.0738

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote